۰۱ آبان ۱۳۹۷
آبان ۱, ۱۳۹۷

انواع کم خونی

آبان ۱, ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

انواع کم خونی

انواع کم‌خونی و نحوه تشخیص آنها یکی از مواردی است که گاه در تشخیص و افتراق عارضه کم‌خونی مشکلی دست و پاگیر است و موجب سرگردانی فرد مبتلابه این عارضه می‌شود. کم‌خونی یک بیماری است که با کمبود گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین در خون مشخص می‌شود که وقتی خون شما به‌اندازه کافی گلبول‌های قرمز خون یا هموگلوبین خون کم می‌شود، پیشرفت می‌کند.

هموگلوبین یک پروتئین است که در گلبول‌های قرمز قرار دارد که اجازه می‌دهد سلول‌های قرمز خون اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه قسمت‌های بدن انسان منتقل کند. کم‌خونی ظرفیت خون را برای حمل اکسیژن کاهش می‌دهد. عنصر آهن برای تولید هموگلوبین موردنیاز است. در این مقاله به بررسی انواع مختلف این عارضه می‌پردازیم.

Capture

کم خونی آپلاستیک :

این نوع کم خونی زمانی ایجاد می شود که بدن شما گلبول های قرمز (RBC) را به اندازه کافی تولید نمی کند. RBC ها در مغز استخوان هر ۱۲۰ روز تولید می شوند. هنگامی که مغز استخوان قادر به تولید RBC نیست، تعداد سلول های خون کاهش می یابد و منجر به کم خونی می شود.

کم خونی سلول داسی شکل :

بیماری سلول داسی شکل، یک اختلال جدی در خون است که باعث داسی شدن شکل سلول های خونی می شود. سلول های قرمز خون در این نوع کم خونی داسی شکل یا صاف غیرطبیعی می شوند. RBC ها حاوی هموگلوبین های غیر طبیعی هستند که به عنوان هموگلوبین سلول داسی شکل شناخته می شوند و شکل غیر طبیعی آن را به وجود می آورند. سلولهای داسی شکل چسبنده هستند و می توانند جریان خون را متوقف کنند.

کم خونی همولیتیک:

این نوع کم خونی زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز قبل از عمر طبیعیشان از بین بروند. مغز استخوان قادر به تولید RBC جدید به اندازه کافی برای تقاضایش نیست.

انواع کم خونی

کم خونی کمبود ویتامین:

مانند آهن، ویتامین B12 نیز برای تولید مناسب هموگلوبین مورد نیاز است. اکثر محصولات حیوانی غنی از ویتامین b12 هستند. اما اگر شما گیاهخوار هستید، ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید. این می تواند باعث عدم تولید کافی هموگلوبین در بدن شما منجر شود و منجر به کم خونی می شود. این نوع از کم خونی نیز به عنوان کم خونی فقر آهن نیز شناخته می شود.

تالاسمی :

تالاسمی یک اختلال ژنتیکی ارثی است که در آن بدن به اندازه کافی سلول های قرمز تولید نمی کند در نتیجه افراد مبتلا به تالاسمی می توانند کم خونی خفیف تا شدید داشته باشند.

کم خونی فانکونی:

کم خونی فانکونی یک اختلال ژنتیکی نادر است که باعث اختلال در عملکرد مغز استخوان می شود. کم خونی فانکونی مانع از تولید RBC توسط مغز استخوان می شود همچنین می تواند باعث ایجاد RBC غیر طبیعی شود که می تواند منجر به سرطان شود و اندام ها و بافت های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. کودکانی که کم خونی فانکونی را به ارث می برند، نقایص مادرزادی دارند.

کم خونی فانکونی چیست؟

کم خونی ناشی از خونریزی :

خونریزی بیش از حد در طی قاعدگی یا خونریزی ناشی از آسیب، جراحی، سرطان یا دستگاه ادراری یا اختلال عملکرد دستگاه گوارش می تواند منجر به کم خونی شود پس هنگامی که در شما هر یک از این انواع کم خونی تشخیص داده شد، چه اتفاقی می تواند رخ دهد؟

عوامل خطرناک کم خونی :

زنان و کودکان بیشتر مستعد ابتلا به کم خونی نسبت به مردان هستند.

کم خونی در دوران بارداری شایع است اما نباید بدون درمان رها شود.

عفونت کاندیدا می تواند از جذب ویتامین های B جلوگیری کند و کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی شود.

مسائل گوارشی مانند بیماری کرون، زخم، و IBS می تواند باعث کم خونی شود.

مصرف داروهای مکرر می تواند یک عامل خطرناک برای کم خونی باشد.

افراد بالای ۶۵ سال می توانند کم خون شوند.

تشخیص کم خونی :

با دیدن علائم، نشانه ها و عوامل خطر کم خونی، ممکن است به این نتیجه برسید که کم خونی دارید اما ممکن است درست نباشد. چطوری می توانید بفهمید که کم خونی دارید با تشخیص درست ؛ در این بخش از سلامت نمناک مراحلی که پزشک شما برای تایید کم خونی انجام می دهد،آورده ایم.

تشخیص کم خونی

عوامل خطرناک و تشخیص کم خونی

سابقه کم خونی خانوادگی:

از آنجا که چند نوع کم خونی ژنتیکی هستند، ممکن است پزشک شما بخواهد بداند که آیا کسی در خانواده شما کم خونی دارد یا خیر

 

معاینه بدنی:

گوش دادن به ضربان قلب برای هر گونه بی نظمی.

گوش دادن به ریه ها برای بررسی اینکه آیا تنفس بد وجود دارد.

لمس شکم خود را برای اندازه گیری طحال و یا کبد.

شمارش کامل خون

تست شمارش خون تستی برای بررسی میزان میزان سطح هموگلوبین و هماتوکریت است. همچنین بررسی WBC، RBC، میزان پلاکت ها و حجم متوسط گویچه ها (mcv).

آزمایش های دیگر :

پزشک شما ممکن است از شما بخواهد یک آزمایش رتتیولوژیک (تعداد Rbcs جوان) انجام دهید. آنها همچنین می توانند از شما درخواست کنند که یک نوع آزمایش برای شناسایی نوع هموگلوبین در RBC بدهید و سطح آهن در بدن شما را بررسی کنند.

کم خونی

روش هایی برای درمان کم خونی

درمان خانگی برای کم خونی :

اگر تعداد خون یا هموگلوبین کم بود، حیرت نکنید شما می توانید این وضعیت را تغییر دهید و زندگی سالمی داشته باشید برای این منظور در این بخش از سلامت نمناک بهترین درمان های خانگی برای درمان کم خونی وجود دارد.

  1. سیب برای درمان کم خونی:

همیشه گفته می شود ” یک سیب در روز خوردن، شما را از پزشک دور می کند.” سیب غنی از آهن و مکمل های مختلف دیگری است با این حال، یکی نه، اما ۲-۳ عدد سیب در روز میتواند نیاز به آهن را برای یک روز تامین کند.