۲۴ خرداد ۱۳۹۹
خرداد ۲۴, ۱۳۹۹

عوامل ایجاد زبان سفید و چگونگی درمان سفیدی زبان

خرداد ۲۴, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

عوامل ایجاد زبان سفید و چگونگی درمان سفیدی زبان

توجه به تغییرات رنگ سطح زبان و نشانه ها و علائم همراه آن اهمیت دارد زیرا در برخی موارد، رنگ زبان می تواند نشانه ای از مساله ای جدی‌تر باشد. انباشت بقایای غذایی، باکتری ها و سلول های مرده که می توانند بین جوانه های چشایی زبان گرفتار شوند، شایع‌ترین علت سفید شدن زبان است.


ممکن است دیدن یک زبان سفید در آینه ، وحشتناک به نظر برسد ، اما این شرایط معمولاً بی ضرر است. زبان سفید به پوشش سفید یا روکش روی زبان شما اشاره دارد. ممکن است کل زبان شما سفید باشد ، یا می توانید لکه های سفید بر روی زبان خود داشته باشید.

یک زبان سفید معمولاً چیزی نیست که نگران آن باشید. اما در موارد نادر ، این علائم می تواند از وضعیت جدی تر مانند عفونت یا سرطان زود هنگام هشدار دهد. به همین دلیل مهم است که در مورد سایر علائم خود مراقب باشید و اگر پوشش سفید در عرض چند هفته از بین نرود ، با پزشک خود تماس بگیرید.

ادامه مطلب را بخوانید تا بیشتر بدانید که چرا این اتفاق می افتد و چطور باید آن را درمان کرد.

سفیدی زبان, علت سفیدی زبان
علت سفیدی زبان

چه چیزی باعث ایجاد زبان سفید می شود :

زبان سفید اغلب مربوط به بهداشت دهان و دندان است. زبان شما می تواند هنگامی که برجستگی های کوچک که آن را متورم می کند ، سفید شود و ملتهب شود.

باکتری ها ، قارچ ها ، جرم ، مواد غذایی و سلول های مرده همه می توانند در بین برجستگی های بزرگ شده گیر بیفتند. این بقایای جمع شده همان چیزی است که زبان شما را سفید می کند.

همه این شرایط می تواند باعث سفید شدن زبان شود:

• مسواک زدن و نخ دندان زدن اشتباه

• خشکی دهان

• تنفس از طریق دهان

• کمبود آب بدن

• خوردن غذاهای زیادی نرم

• تحریک زبان مانند لبه های تیز روی دندان یا وسایل دندانپزشکی

• تب

• سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو

• مصرف الکل

سفیدی زبان, علت سفیدی زبان
سفیدی زبان نشانه چیست

شرایط مرتبط با یک زبان سفید :

چند شرط با زبان سفید مرتبط است ، از جمله:

لوکوپلاکیا: این حالت باعث می شود که لکه های سفید در قسمت داخلی گونه ها ، در امتداد لثه ها و بعضاً بر روی زبان شما ایجاد شود. در صورت سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو ، می توانید لوکوپلاکیا دریافت کنید. استفاده بیش از حد از الکل دلیل دیگری است. تکه های سفید معمولاً بی ضرر هستند. اما در موارد نادر ، لوکوپلاکیا می تواند به سرطان دهان مبتلا شود.

لیکن پلان دهانی: با این شرایط ، مشکل سیستم ایمنی بدن باعث می شود که لکه های سفید در دهان و زبان شما ایجاد شود. همراه با زبان سفید ، لثه های شما ممکن است دچار درد شود. همچنین ممکن است زخم هایی در امتداد لایه داخلی دهان داشته باشید.

برفک دهانی: این یک عفونت دهان است که توسط مخمر کاندیدا ایجاد می شود. اگر به دیابت مبتلا هستید ، سیستم ایمنی ضعیف شده مانند HIV یا ایدز ، کمبود آهن یا ویتامین B یا اگر دندان مصنوعی دارید ، احتمالاً برفک دهان ایجاد می شود.

سیفیلیس: این عفونت مقاربتی می تواند باعث ایجاد زخم در دهان شما شود. اگر سیفیلیس درمان نشود ، تکه های سفید به نام لوکوپلاکسی سیفیلیتیک می توانند بر روی زبان شما شکل بگیرند.

سایر شرایطی که باعث ایجاد زبان سفید می شود عبارتند از:

• زبان جغرافیایی یا تکه های برجسته موجود در زبان شما که شبیه جزایر موجود در نقشه هستند.

• داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها ، که می توانند باعث عفونت مخمر در دهان شوند.

• سرطان دهان یا زبان