۱۱ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

پروتز های متحرک

فروردین ۱۱, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

پروتز های متحرک

پروتز های متحرک : هنگامی که فرد یک یا چند دندان خود را از دست می دهد ، اولین مشکل شخص جوییدن غذا است . مهم ترین کاربرد دندان ها کمک به جوییدن غذاها است به همین دلیل حتی کمبود یک دندان می تواند عمل جوییدن را دشوار سازد . ( دندانپزشک لرستان )

مشکل دیگری که نبود دندان ها ایجاد می کند ، کاهش زیبایی لبخند فرد است .

زیبایی صورت و طرح لبخند ارتباط مستقیمی با فرم و ظاهر دندان ها دارد به همین دلیل پرکردن جای خالی دندان و اصلاح فرم دندان برای حفظ زیبایی و افزایش زیبایی لبخند مهم است .
پروتز دندانی متحرک چیست ؟

امروزه روش های بسیاری زیادی برای رفع مشکلات نبود دندانها وجود دارد که با توجه به نیاز بیمار و پس از تشخیص دندانپزشک ، بهترین روش انتخاب می شود .

یکی از روش های رایج برای جایگزینی مناسب دندان های از دست رفته ، استفاده از پروتز های متحرک یا دندان مصنوعی می باشد .

پروتز های متحرک
انواع پروتز های متحرک

به طور کلی پروتز هایمتحرک به دو دسته پروتزهای کامل و پروتز های پارسیل تقسیم می شود .

از پروتز های کامل زمانی استفاده می شود که فرد تمامی دندان های خود را از دست داده باشد و دیگر هیچ دندانی در دهان وجود نداشته باشد .

پروتز های کامل در اصطلاح عامیانه معروف به دندان مصنوعی هستند .

از پروتز های پارسیل زمانی استفاده می شود که فرد چندین دندان در دهان دارد و تمایلی به از دست دادن آن ها ندارد .

در چنین شرایطی از پروتز های پارسیل استفاده می شود تا در نتیجه فضای باز بین دندان ها و بهم ریختگی آن ها بهبود یابد دندانهای از دست رفته جایگزین شوند.
مزیت پروتز های متحرک

مزیت مهم پروتز متحرک دندان این است که اختیار آن ها دست بیمار است و بیمار هر زمان که تمایل داشته باشد از پروتز متحرک استفاده می کند. بیار میتواند پروتز را شبها از دهان خارج کند.

پروتز متحرک یا دندان مصنوعی کاملاً شبیه دندانهای طبیعی عمل می کند، هر چند در ابتدا نمیتوان به راحتی با آن ها تمام مواد غذایی را جوید ولی با گذشت زمان و تطابق یافتن بیمار با دندان مصنوعی جدید، روند جویدن غذا بهبود می یابد.

همچنین در ابتدای استفاده از دندانهای مصنوعی جدید، تکلم فرد تحت تاثیر قرار میگیرد ولی پس از گذشت ۲_۴ هفته از قرار دادن پروتز متحرک در دهان ، فرد کاملاً مانند قبل صحبت می کند.