۰۲ تیر ۱۳۹۸
تیر ۲, ۱۳۹۸

ایران رتبه چندم IT در جهان را دارد ؟

تیر ۲, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

ایران رتبه چندم IT در جهان را دارد ؟

پدر علم IT ایران گفت: از میان ۷۰ کشور جهان ایران رتبه ۶۹ را در زمینه IT به خود اختصاص داده است. علی اکبر جلالی با اشاره به اینکه کشور ما در زمینه IT از نظر زیر ساخت‌ها از حد متوسط عقب‌تر است، افزود: این در حالی است که از نظر نیروی انسانی بالای حد متوسط قرار داریم.


وی با بیان اینکه از نظر توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات نیز زیر حد متوسط هستیم، اظهار داشت: منظور از عقب بودن زیرساخت‌ها به این معنا است که مردم در کشور ما از اینترنت پر سرعت استفاده نمی‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امیر کبیر تصریح کرد: در حال حاضر ۵۰۰ میلیون از مردم جهان از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند و این تعداد باید در ایران حدود ۵ میلیون نفر باشد اما در ایران تنها ۲۵۰ هزار نفر از اینترنت پرسرعت استفاده می‌کنند که با آمار جهانی فاصله بسیار دارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نیروی انسانی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم، گفت: هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی IT در کشور تحصیل می‌کنند که مسئله نشان می‌دهد که در زمینه ایجاد علاقه نیروی انسانی موفق بوده‌ایم.

جلالی با بیان اینکه در این زمینه از برخی از کشورها که کمتر از کشور ما هستند جلوتر هستیم، افزود: اما این در حالی است که از متوسط جهانی در زمینه IT عقب‌تر و پایین‌تر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: نداشتن دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک به صورت گسترده و ارتباطات جهانی و همچنین ضعیف بودن در آموزش الکترونیک برای همه از جمله مواردی است که در کاربردهای فناوری اطلاعات با آمار جهانی فاصله داریم.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه برخی از سازمان‌ها در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته‌اند، اظهار داشت: پلیس نیروی انتظامی، وزارت بازرگانی در ساختارسازی و قوه قضائیه در دادگاه‌های الکترونیکی و خدمات الکترونیکی سازمان‌ها و نهادهایی هستند که در زمینه فناوری اطلاعات خدمات شایانی را ارائه داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورها از نظر تقسیم‌بندی IT، ایران را در رتبه‌های پایینی می‌دانند، تصریح کرد: از میان ۷۰ کشور جهان ایران رتبه ۶۹ را در این زمینه به خود اختصاص داده است.

جلالی گفت: مسئله‌ای مهم در حال حاضر علاقه مردم به IT است که در موارد مختلفی همچون دریافت کارت کنکور و کارت سوخت استقبال فراوانی از آن می‌شود.